STF Rogen Fjällstuga
Individuella recensioner från våra gäster (visar 1-10 av 10)
Det stod i bokningen att det ingår bastu...
“Det stod i bokningen att det ingår bastu i boendet. Jag vet att pga av pandemin är den stängd men det kan inte vara så svårt att ta bort det från bokningsinformation. ”
Fantastisk stuga med hemsk stugvärd
“Stugan ligger fantastiskt vid Rogensjöns vackra småstensstränder.
Upplevelsen förtogs dock av en otroligt otrevlig och omötestillgående stugvärd.
Något mycket ovanligt i en STF-stuga, har inte varit med om något liknande under 15 år av vandring i de svenska fjällen. ”
Hygien
“Sanitära Delen inte bra, toaletten stank mer än den behöver göra. Se gärna på principen Lasedasset som Skärgårdsstiftelsen installerat på många ställen.”
Rogensjöstugan - En pärla som ligger nära!
“En mycket trevlig fjällstuga i vacker omgivning!! Låglandsfjäll men icke desto mindre vackra. Väldigt fin sjö och fint sjösystem även som går att paddla i (kanoter går att hyra). Anfarten till stugan är 5km promenad, och det är möjligt att gå en lite enklare väg (fyrhjulingsspår) som går i princip parallellt.
”
Strandnära
“Fantastiskt läge på Rogenstugan, strandnära. Möjlighet till att paddla kanot med flera fina stränder vid Rogen.
Härliga bad!”
Hur var det med Covid-19 reglerna...
“Trevlig stuga med mycket fint läge vid sjön Rogen. Dock kan man fundera på STF's upplägg med hur man arrangerar boendet nu under rådande Corona pandemi. Stugorna var helt fullbokade, man fick dela sovdel med ett antal helt främmande personer. Det var så mycket folk i stugorna så det var helt enkelt omöjligt att hålla någon form av distans. Man knuffades och trängdes ungefär som vanligt skulle jag säga. Vore högst lämpligt att dra ned på antalet bokningsbara platser så besökare har någon form av möjlighet att hålla lite rimlig "corona-distans" - det fanns det verkligen inte vid vårt besök... Man kan inte direkt säga att STF tar sitt ansvar om man bokar stugorna helt fulla och låter folk trängas som fallet var vid vårt besök.”
Rekommenderas!
“Trevlig anläggning och bra läge för oss som gärna vistas i gränslandet mellan skog och fjäll. ”
Stugvärd
“Stugvärden i Rogenstugan gjorde inte sitt jobb.
”
Mycket vackert belägen fjällstuga vid sj...
“Mycket vackert belägen fjällstuga vid sjön Rogen med fin bastu. Vid vår vistelse var det överbeläggning så kanske behövs en stuga till? Stugvärden Arnes intresse och engagemang för gästerna är berömvärd!”
Peaceful and relaxing place in unspoiled nature
“Simple but clean and well organized accommodation, a welcoming stugvärd. Well equipped kitchen. Stuga is located in one of the most magnificent places on earth. ”